رنگ‌ پوشش‌ های دریایی

رنگ‌ پوشش‌های دریایی

تولید رنگ پوشش ‌های دریایی

رنگ‌هایی که به‌عنوان رنگ‌ پوشش‌ های دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در بیشتر موارد روی کشتی‌ها، سازه‌های دریایی یا ساحلی، قایق‌های تجاری اعمال می‌گردند و بیشتر این سازه‌ها از چوب فایبرگلاس، فلز و چوب معمولی هستند. پوشش‌های دریایی یا همان رنگ‌هایی که مخصوص سازه‌ها و کشتی‌های دریایی هستند به دلیل اینکه با نمک‌های محلول در دریا، موجودات زنده دریایی و همچنین قرارگرفتن در معرض مستقیم تابش خورشید، تماس مستقیم دارند باید از نوعی رنگ محافظتی استفاده نمایند که پوششی باشد و بتواند از وسایل دریایی، سازه‌های دریایی و حتی کشتی‌ها محافظت نمایند.

پوشش‌های دریایی به‌طورکلی برای حفاظت کردن از بدنه کشتی‌ها در مقابل پوسیدگی، افزایش مقاومت سایشی عرشه، زیبایی ظاهری در تمام کشتی‌ها و سازه‌های ساختمانی کنار دریا و همچنین جلوگیری کردن از نفوذ خزه‌ها به فضای کشتی و جلوگیری از پوسیدگی کشتی که مصرف سوخت کشتی را کاهش می‌دهد روی بدنه تمام سازه‌ها و کشتی‌ها اعمال می‌شود؛ بنابراین تمام پوشش‌های دریایی به‌عنوان رنگ دریایی دارای پوشش‌های بسیار خاص هستند.

اهمیت رنگ‌ پوشش‌ های دریایی

مهم‌ترین راه‌های ارتباطی بین کشورهایی که بسیار دور هستند راه‌های دریایی است .  تعداد بسیار زیادی از وسایل و محصولاتی که بسیار سنگین و حجیم هستند از طریق دریاها انتقال می‌یابند . مانند نفت خام، برنج، پتروشیمی‌ها و غیره . به همین دلیل کشتی‌ها یک وسیله حیاتی برای حمل وسایل بسیار حجیم هستند که برای استفاده بهتر از آن‌ها رنگ و پوشش‌های دریایی بیشتر اهمیت پیدا می‌کنند و کاربرد بیشتری در این زمینه دارند.

زمانی که خزه‌ها یا جلبک‌ها به بدنه کشتی می‌چسبند و خوردگی و پوسیدگی ایجاد می‌کنند . مصرف سوخت قایق‌ها و کشتی‌ها به میزان سی درصد افزایش می‌یابد . زیرا به دلیل ازبین‌رفتن سطوح کشتی و همچنین کند شدن سرعت قایق‌ها و کشتی‌های حمل بار مقدار مصرف سوخت برای حرکت بیشتر می‌شود در نتیجه با استفاده از پوشش‌های دریایی باکیفیت این اتفاق رخ نمی‌دهد و ممکن است بعد از چندین سال دوباره نیاز به اعمال پوشش دریایی بر روی بدنه کشتی باشد.

انواع رنگ پوشش ‌های دریایی

رنگ‌ها یا پوشش‌های دریایی انواع مختلفی دارد که می‌توان به چندین مورد آن‌ها اشاره کرد و در مورد آن‌ها توضیح داد.

پوشش‌ های ضدخزه

با چسبیدن خزه‌ها و جلبک‌ها به بدنه کشتی و قایق‌ها بعد از مدت کوتاهی این وسایل دچار خوردگی و اصطکاک می‌شوند که با افزایش پوسیدگی و خوردگی قایق‌ها و کشتی‌ها، هزینه اضافی باید برای سوخت پرداخت گردد. به این دلیل برای حل این مشکلات از پوشش رنگ ضدخزه استفاده می‌گردد که مواد تشکیل‌دهنده آن رزین‌های طبیعی و نوعی خزه کش هست. این نوع مواد کمک می‌کند تا خزه‌ها جذب کشتی نشوند و چسبیدن آن‌ها به کشتی کاهش پیدا کند.

پوشش ‌های ضدخوردگی

تمام دریاها به دلیل شرایط آب‌وهوایی، دارای محیطی خورنده برای تمام وسایل از جمله کشتی‌ها هستند. به همین دلیل برای جلوگیری از خوردگی دریاها از پوشش‌های ضدخوردگی استفاده می‌گردد. بهتر است بدانید این نوع خوردگی‌ها یک نوع واکنش الکتروشیمیایی است که طی انجام فرایندی فلزات دچار پوسیدگی و یا خوردگی می‌شوند.

پوشش ‌های جداکننده خزه

این نوع رنگ‌ها یا پوشش‌هایی که به بدنه کشتی زده می‌شوند، باعث خواهند شد که خزه‌ها به‌سختی بتوانند به سطح و بدنه کشتی خود را بچسبانند. این نوع پوشش‌های دریایی به این دلیل که دارای سطح پایین انرژی هستند از ویژگی آن‌ها خاصیت آب‌گریزی است و تمام خزه‌ها نمی‌توانند به سطح و بدنه کشتی خود را بچسبانند.

پوشش ‌های صیقل شونده

در این نوع ترکیبات نوعی بایوسید، مولکول‌های پلیمری، بایندر و مواد شیمیایی وجود دارد .  هنگامی‌که با آب تماس پیدا می‌کنند، این نوع بایوسید آزاد می‌گردند . و به این دلیل که لایه‌های پلیمری در این نوع رنگ آزاد می‌گردد . بدنه کشتی با استفاده از این رنگ و مواد شیمیایی آن تمیز و صیقلی می‌گردد.

کلام آخر
برای جلوگیری از خوردگی، پوسیدگی و استفاده کمتر از سوخت‌های دریایی برای کشتی‌ها و قایق‌ها از پوشش‌های دریایی استفاده می‌گردد. این نوع پوشش‌ها نوعی رنگ هستند که از چسبیدن خزه‌ها به بدنه کشتی‌ها و قایق‌ها و خوردگی آن‌ها به دلیل شرایط آب‌وهوایی جلوگیری می‌کند. پوشش‌های دریایی انواع گوناگونی دارد مثل ضدخزه، پوشش‌های صیقل شونده، پوشش‌هایی که ضدخوردگی هستند و غیره. تمام این نوع پوشش‌ها و رنگ‌ها هنگام تماس با آب به‌صورت شیمیایی ماده‌ای را آزاد می‌کنند که از چسبندگی خزه‌ها جلوگیری می‌کند و یا سطح و بدنه کشتی را صیقلی و تمیز می‌کند. در صورتی که در خصوص استفاده از این پوشش تجربه‌ای دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست