رنگ دریایی

رنگ دریایی

رنگ دریایی

شاید شما تا به حال رنگ‌های متنوعی از کشتی‌ها را در دریا دیده و از زیبایی چشمگیر آن حیرت زده شده باشید. به این رنگ‌های جذابی که به کشتی‌ها می‌زنند، رنگ دریایی گفته می‌شود که جدا از زیبایی ظاهری، دارای مزایای منحصر به فردی برای بدنه کشتی هستند.

تعریف رنگ دریایی

رنگ دریایی در اصل یک مدل رنگ محافظتی است که برای مقاومت بیشتر بدنه کشتی در برابر رطوبت به آن زده می‌شود. از آنجایی که فلزات در برابر رطوبت به سرعت واکنش داده و بدنه کشتی نیز فلز است، نیازمند یک لایه محافظ برای جلوگیری از ورود رطوبت به لایه‌های داخلی بدنه خود می‌باشد.

رنگ مصرفی برای بدنه کشتی که به رنگ دریایی معروف است، مقاومت مورد نیاز در برابر رطوبت و تابش نور مستقیم خورشید را دارد و از خرابی بدنه کشتی در مدت زمان کوتاه جلوگیری می‌کند.

ویژگی‌ها و کاربردهای رنگ دریایی در صنعت کشتی سازی

ایجاد یک لایه پوشاننده بسیار ضخیم روی سطح بدنه کشتی.

مقاومت بسیار زیاد بدنه کشتی در برابر تابش مستقیم نور آفتاب.

در نگاهی سلولی به رنگ، متوجه بافت محکم و ضد آب آن خواهید شد که از حتی از ورود مقدار کمی نم آب به بدنه کشتی جلوگیری می‌کند.

از بدنه کشتی در برابر رسوبات دریایی محافظت کرده و اجازه چسبیدن آنها به کشتی و سنگین شدن کشتی را نمی‌دهد.

از بدنه کشتی در برابر خزه‌های موجود در آب مراقبت می‌کند.

آب دریا به دلیل فشار زیاد، از اصطکاک سطح بالایی با بدنه کشتی برخوردار است که رنگ دریایی مانع از خرابی بدنه کشتی به این علت خواهد شد.

آب دریا شامل انواع مواد آلی و معدنی بوده که به سرعت با فلز واکنش می‌دهند؛ البته رنگ موجود بر سطح بدنه کشتی مانعی سخت در برابر این واکنش‌ها است.

کشتی را زیبا کرده و یک قدرت دی الکتریکی به آن می‌بخشد.

در هنگام شرایط بد آب و هوایی از آسیب به بدنه کشتی تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

از آن جایی که سطح دریا آزاد بوده و تابش اشعه‌های UV خورشید به طور مستقیم بر بدنه کشتی صورت می‌گیرد، رنگ دریایی تا حد زیادی این اشعه‌های مخرب را منهدم خواهد کرد.

با توجه به کاهش اصطکاک لازم برای حرکت در دریا، باعث کاهش میزان مصرف سوخت کشتی نیز خواهد شد

انواع رنگ‌های دریایی چه نام دارند؟

رنگ دریایی با نام پوشش ضد خزه

پوشش ضد خوردگی

پوششهای خود صیقل دهنده

پوشش خزه پراکن

پوشش ضد خزه یک رنگ دریایی مقاوم

پیش از معرفی پوشش ضد خزه و کاربردهای آن بهتر است بدانیم که خزه گرفتگی چیست و چرا نباید به بدنه کشتی بچسبد.

خزه گرفتگی چیست؟

خزه‌ها در اصل جانداران شناور روی سطح آب دریا هستند که به راحتی به بدنه هر جسم چوبی یا فلزی شناور روی آب چسبیده و به مرور زمان رشد کرده و تکثیر می‌یابند. نمونه گیاهی خزه توسط هاک‌های ریزی پخش شده و به سرعت بدنه کشتی را می‌پوشانند.

این مدل از خزه‌ها دارای توانایی تکثیر فراوان هستند و به دلیل اینکه برای رشد به نور نیاز دارند در قسمت‌های بالایی بدنه کشتی به رشد و تکثیر می‌پردازند. خزه‌ها پس از گذشت چندین ساعت به سختی به بدنه کشتی چسبیده و پاک کردن آن‌ها بسیار دشوار می‌شود؛ از این رو باید در اسرع وقت جداسازی شده و بدنه کشتی از وجود خزه‌ها پاک شود.

عملکرد پوشش ضد خزه در برابر خزه گرفتگی

رنگ دریایی ضد خزه از انواع رنگ‌های محبوب در صنعت کشتی سازی است که مانع از تشدید خزه گرفتگی و تخریب بدنه کشتی در برابر خزه‌ها می‌شود. این رنگ از ترکیب گام رزین و خزه کش تولید می‌شود که در برابر خزه‌ها بسیار مقاوم بوده و از خرابی بدنه کشتی، اسکله‌ها و سکوی‌های نفتی در برابر خزه گرفتگی جلوگیری می‌کند.

خزه‌ها پس از چسبیدن به بدنه کشتی، به مرور زمان تکثیر شده و با افزایش اصطکاک آب و کشتی موجب مصرف بیشتر سوخت خواهند شد.

پوشش ضد خوردگی یک رنگ دریایی مقاوم

همانطور که می‌دانید با تماس آب دریا و رطوبت مداوم با بدنه کشتی، موجب خورده شدن و زنگ زدن بدنه کشتی می‌شود که این عمل در مدت زمان کوتاهی باعث تخریب کشتی و هزینه‌های هنگفت تعمیرات خواهد شد. رنگ دریایی ضد خوردگی یک پوشش قوی و مناسب برای بدنه کشتی بوده که از خورده شدن بدنه کشتی در برابر رطوبت محافظت می‌کند.

پوششهای خود صیقل دهنده، راز زیبایی کشتی‌ها

پوششهای خود صیقل دهنده یک رنگ خاص با عملکرد فوق حرفه‌ای بوده. که در زمان حرکت کشتی روی آب، سطح خارجی آن در اثر فشار آب جدا می‌شود. در این عمل که به آن خود صیقل دهنده می‌گویند. رنگ دریایی، لایه‌های سطحی خود را به آب دریا سپرده و همیشه صیقل داده، تمیز و براق به نظر می‌آید.

پوشش خزه پراکن یک رنگ دریایی ضد تخریب بدنه کشتی

از آنجایی که خزه‌ها و بارنیکل‌ها. (جانداران دریایی شبیه به خزه که به بدنه کشتی می‌چسبند). آب دوست بوده و علاقه شدیدی به جذب آب دارند. در هنگام برخورد به رنگ دریایی خزه پراکن، توانایی چسبیدن به بدنه کشتی در آنها ضعیف می‌شود. زیرا پوششهای خزه پراکن بسیار آبگریز بوده و از چسبیدن خزه‌ها و بارنیکل‌ها به بدنه کشتی جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

رنگ دریایی در صنعت کشتی سازی بسیار موثر بوده. و برای محافظت از بدنه کشتی‌ها، سکوهای نفتی، لنج و اسکله‌ها بسیار موثر واقع شده است. امروزه استفاده از رنگ‌های دریایی متنوع در این صنعت بسیار افزایش یافته و به صورت مداوم کیفیت این رنگ‌ها ارتقا می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست