رنگ زینک ریچ اپوکسی

رنگ زینک ریچ اپوکسی

فروش رنگ زینک ریچ اپوکسی

رنگ زینک ریچ یکی از پرکاربردترین آسترهای ضدخوردگی در صنایع مختلف است. و ویژگی‌های برجسته‌ای دارد که آن را از دیگر پوشش‌های صنعتی متمایز می‌کند. از این آستر برای پیشگیری از انجام واکنش‌های شیمیایی ناخواسته و ایجاد خوردگی در بدنه تجهیزات و لوازم صنعتی استفاده می‌شود. در این مطلب به معرفی پوشش زینک ریچ و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

زینک ریچ چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

رنگ زینک ریچ (zinc rich) نوعی پرایمر است که حاوی مقادیر زیادی گرد. روی بوده و از آن برای ایجاد حفاظت کاتدی در ماشین‌آلات و لوازم صنعتی فلزی استفاده می‌شود. خوردگی نوعی پدیده شیمیایی است که به‌دلیل قرار گرفتن سطح فلز در معرض عواملی مانند رطوبت و… اتفاق می‌افتد و باعث کاهش طول عمر و عملکرد سازه‌های فلزی می‌شود. برای جلوگیری از این امر، روش‌های مختلفی وجود دارد .که یکی از آن‌ها استفاده از یک فلز دیگر به‌عنوان آند فداشونده است. در این روش که حفاظت کاتدی نام دارد. سطح لوازم فلزی را با فلزی که میل بیشتری به انجام واکنش اکسایش دارد و به آن آند فداشونده اطلاق می‌شود. می‌پوشانند؛ در نتیجه عوامل خوردگی به‌جای واکنش با بدنه تجهیزات، روی آند فداشونده تاثیر می‌گذارند. و سطح زیرین آن سالم می‌ماند.
رنگ‌های زینک ریچ که از سه ماده اصلی رزین اپوکسی. گرد روی و سخت‌کننده پلی آمید تشکیل شده‌‌اند. به‌سرعت خشک شده و چسبندگی بالایی دارند؛ درنتیجه تا مدت‌ها روی سطح فلز باقی مانده و در شرایط جوی مختلف عملکرد خود را از دست نخواهند داد.

روکش‌های زینک ریچ در دو نوع آلی (ارگانیک) و غیرآلی (غیرارگانیک) تولید می‌شوند. روکش‌های غیرآلی از موادی مانند سیلیکات‌های فلزات قلیایی، تیتان، سیلیکات‌های آلی، فسفات‌ها و اصلاح‌کننده‌ها تشکیل شده‌اند و خود به سه دسته تقسیم می‌شوند:
نوع I-A: این دسته از رنگ‌های زینک ریچ غیرآلی توسط دریافت حرارت خشک شده و لایه محافظ را تشکیل می‌دهند.
نوع I-B: برای خشک شده این نوع پوشش‌های غیرآلی لازم است واکنشی میان فولاد و سیلیکات روی صورت بگیرد.
نوع I-C: برای تکمیل واکنش هیدرولیز در رنگ‌های غیرآلی، وجود رطوبت ضروری است.
رنگ‌های زینک ریچ براساس اینکه حاوی چه مقدار گرد روی هستند. نیز در سه سطح دسته‌بندی می‌شوند. در پوشش‌های زینک ریچ سطح یک، حدود 85 درصد کل رنگ را گرد روی تشکیل داده است. پوشش‌های سطح دو نیز دارای 77 الی 85 درصد روی بوده و در پوشش‌های سطح سه 65 الی 77 درصد از گرد این فلز وجود دارد.

مزایای زینک ریچ اپوکسی

پرایمر‌های زینک ریچ اپوکسی یک محافظ عالی برای سطوح فلزی جدید و قدیمی به‌شمار می‌رود. و علت اصلی این امر توانایی بالای این پوشش برای حفاظت طولانی‌مدت از تجهیزات گران‌قیمت و سنگین صنعتی است. طبق نتایج به‌دست آمده از تحقیقات موسسه آهن و فولاد آمریکا و شورای رنگ‌آمیزی سازی‌های فلزی در سال 1960، پوشش‌های زینک ریچ اپوکسی درمیان پرایمرهای محافظ از طول عمر بالاتری برخوردار هستند. به‌طوری‌که میزان چسبندگی آن‌ها حتی بعد از گدشت 10 سال کاهش نخواهد یافت.
کاربردهای رنگ زینک ریچ اپوکسی
از رنگ زینک ریچ اپوکسی می‌توان در مناطقی دارای شرایط جوی ناپایدار یا مرطوب در موارد زیر استفاده کرد:
سکوها و تاسیسات حفاری
مخزن‌های نگهداری صنعتی و غیرصنعتی
پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها
لوله‌های انتقال نفت و گاز
تجهیزات موجود در تاسیسات دریایی مانند لوله‌ها، پل‌ها و کشتی
سازه‌های ساحلی و بنادر

نحوه استفاده از رنگ زینک ریچ اپوکسی

قبل از شروع رنگ‌آمیزی، باید سطح مورد نظر را از هرگونه چربی یا آلودگی فیزیکی مانند گردوغبار و لایه‌های رنگ قدیمی پاک کرد تا آماده دریافت رنگ جدید شود. برای انجام این کار می‌‌توان از یک حلال مناسب با سطوح فولادی و یک سنباده نرم استفاده کرد یا روش‌هایی مانند سند بلاست تا درجه 5.2 سوئدی و تجهیزات مکانیکی تا درجه ISO-ST3 را به‌کار برد؛ همچنین تیزی و زوائد موجود در نقاطی که دو ورق فولادی به‌هم جوش خورده‌اند را نیز ازبین ببرید.
بعد از گذشت حداکثر دو ساعت از عمل پاک‌سازی سطح، رنگ را کاملا مخلوط کنید تا ذراتی که رسوب کرده‌اند. به‌صورت یکدست در مخلوط قرار بگیرند؛ سپس با اضافه‌ کردن مقدار مناسبی از تینر مخصوص اپوکسی به رنگ زینک ریچ، آن را به غلظت لازم رسانده .و با استفاده از اسپری، براش یا ابزار دیگر، سطح را رنگ‌آمیزی کنید.

سخن پایانی

حفاظت از لوازم و تجهیزات موجود در تاسیسات مختلف، یکی از راه‌های حفظ سرمایه و کاهش هزینه‌های جانبی است. برای ایجاد این حفاظت می‌توان از پوشش‌هایی مانند رنگ زینک ریچ اپوکسی استفاده کرد. این پوشش از پیگمنتی پایدار برخوردار بوده و قیمت مناسبی دارد. اگر شما نیز تجربه استفاده از این نوع رنگ‌ها را دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست